UnityNews in UA

Сімаргл - Слов'янська мітологія

{news-title}
СУВ Спілка однодумців
Сімаргл - Слов'янська мітологія

Симаргл, Сімаргл, Семаргл - язичницький бог за часів Київської Русі, охоронець райського Дерева Життя і його коріння, яке живить все живе довкола. Духовний посередник між богами землі і неба, має здатність перевтілюватися в "собаку-птицю". Його образ можна побачити на верхівках колон Борисоглібського собору. Його почали активно експлуатувати в радянські часи.

Функції даного бога не зовсім зрозумілі, а ім'я, ймовірно, походить від давнього "Семиглава". Ім'я та образ Симаргла походить від іранського міфічного птаха Сенмурва. Його завданням було сполучення між світами.

Кандидатка історичних наук Олена Черненко розповіла: «Кам’яний блок із зображеннями звіра та птаха в плетиві був знайдений у 1948 р. у Борисоглібському соборі в Чернігові. Археолог В. Богусевич доводив, що звір на камені – язичницький бог-звіроптах Семаргл. Утім, з огляду на західноєвропейські (ломбардські) аналоги білокам’яного різьблення Борисоглібського собору, сучасні дослідники вважають «чернігівське страхіття» драконом. Дракони в середньовічних західноєвропейських «Бестіаріях» (від лат. bestia – «звір») дійсно до нього подібні – із такою ж собачою головою, тілом змія, двома лапами та довгим закрученим хвостом (вважалось, що сила дракона саме у хвості). У християнській символіці дракон, змій є уособленням Зла, але піднесений до гори має протилежне значення. У Середньовіччі він асоціювався із Мідним Змієм Мойсея (Чис. 21:9) та Вознесінням (Ін. 3:14-15). Саме в цій якості образ міг бути використаним в ХІІ ст. у архітектурному декорі чернігівського Борисоглібського собору.Цікаво, що зображення дракона та птаха в плетиві зустрічається й в інших творах мистецтва давнього Чернігова. Так, вони є на уламку давньоруської ювелірної форми, знайденої у 2015 р. під час розкопок чернігівської фортеці-дитинця. На жаль, зберігся лише уламок…»


Читайте нас у Instagram "UnityNews"
Підписуйтесь на нас у Telegram "UnityNews"

Вас зацікавлять також наступні новини


Реклама


Оставить комментарий